אמנות השיווק מפה לאוזן – חלק א’

כשאנחנו מדברים על שיווק מפה לאוזן, באופן טבעי אנחנו חושבים על מדיה חברתית.  אבל הנושא העיקרי הוא לא המדיה אלא ההיבט החברתי.

למעשה כולנו השתמשנו בשיווק מפה לאוזן, עוד הרבה לפני שהטכנולוגיה הציפה אותנו.

שיווק מפה לאוזן זו הטקטיקה הטובה ביותר והמניעה ביותר בשיווק, אולם גם אותה צריך לחולל, לא לשבת במשרד בשקט ולחכות שהדברים יקרו מעצמם.  הרעיון הוא לעורר שיחה על הפעילות העסקית שלך, אבל בדרך מעט עקיפה. הרעיון הוא לשמח את הלקוח במקום שהוא לא מצפה,

שיווק מפה לאוזןתנסו לחשוב על גימיק קטן וחביב, שיעלה חיוך על פניו של הלקוח, בעת שהוא מקבל את המוצר או השירות שלכם.  החיוך הזה שווה הרבה, החיוך הוא שגורם לנו להיות שמחים וכשאנחנו שמחים אנחנו אוהבים לשתף את החברים שלנו בדברים טובים שקורים לנו.

ההגדרה הפשוטה של שיווק מפה לאוזן:

  1. 1.      לתת לאנשים סיבה לדבר עליך או על העסק שלך.
  2. 2.      לחולל את השיחה – לגרום לדברים לקרות.

כיום, עם הפלטפורמות הנגישות, כולנו מרושתים, אם זה בפייסבוק, באימייל או בנייד, הטכנולוגיה מאפשרת לנו נגישות גבוהה לקהל יעד עצום, והכל ברגע.  כל מה שצריך זה לחשוב היטב על המסר שאותו מעבירים, איך ליצור באז רלבנטי, כזה שיגרום לאנשים לדבר עלינו ובעיקר להגיע אלינו לעסק ולרכוש את המוצר או השירות שאנחנו מציעים.

מה דעתכם על הדרך בה GAP בחרו להשתמש בטכניקת הפרסום מפה לאוזן?

כשבגאפ רצו לצאת במחירי סוף עונה, החליטו במקום להוציא סכום עתק על שילוט בכל החנויות, מנהל השיווק הוציא אימייל ל 100 אלף העובדים, כשכותרת האימייל הייתה:  “הנחה סודית לחברים ומשפחה” סודי ביותר, אל תשתפו, האימייל מיועד לחברים ומשפחה בלבד.

אותו אימייל הופץ לרשימת תפוצה של GAP  הכוללת 100 אלף בני נוער בגיל 16!  מה הרעיון?  הרעיון הוא שתפיסת השיתוף של בני הנוער ותפיסת המושג “סודיות” שונה מאשר בעולם המבוגרים, וכך השמועה על ההנחות המיוחדות לבני משפחה וחברים הופצה במהירות הבזק וגרמה לנהירה גדולה לחנויות.  כל מה שצריך היה לעשות הוא להדפיס את האימייל המקנה 10% הנחה !

זו דוגמא טובה לדרך בה ניתן להשתמש בטקטיקה של שיווק מפה לאוזן, בעלויות נמוכות באופן מובהק, לעומת עלויות פרסום בשלטי חוצות או שילוט בכל החנויות.

עלות תועלת מהותית, בנוסף על הנהירה הגדולה לחנויות והגידול במכירות, כל אחד שקיבל את האימייל, נהנה מהמחשבה שהוא בעיני GAP נחשב לחבר או בן משפחה!  קירבה מחזקת את המחויבות שלנו למותג.

הרעיון בבסיס אינו ההצעה השיווקית שהוצעה פה, אלא הדרך בה גרמו לאנשים לדבר על ההצעה השיווקית.

המאמר נכתב בהשראת הרצאתו של אנדי סרנוביץ, Social Media Success Summit / מאי 2011

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.