משיווק מצרכים לשיווק חוויה – בהשראת הרצאתו של Joseph Pine ב TED

עולם השיווק עובר תהפוכות כל העת, העיסוק בשיווק מחייב אותנו תדיר להתעדכן ולהתחדש, ובעיקר, להפתיע את הלקוחות בכל פעם מחדש.  בשנתיים האחרונות, השיווק ברשתות המדיה החברתית צבר תאוצה, עסקים רבים וחברות קטנות כגדולות, הצטרפו למירוץ השיווק הדיגיטלי.

המדיה עוברת שינויים ותהפוכות, אולם, השיווק הטהור לא משתנה בהרבה.  עדיין אנחנו שוקדים על מתן ערך אמיתי ללקוח, ערך כזה שיגרום לו לחזור ולרכוש מאתנו פעם אחר פעם.

הדברים שהיו חשובים בשיווק לפני 100 שנה, חשובים גם היום: מי הלקוח שלך ומה הוא צריך.  רק שהצורך השתנה.  לפי Joseph Pine בהרצאתו ב TED, השינוי המהותי הוא המעבר מצריכת מצרכים במאה הקודמת, לצריכת חוויה בתקופה הנוכחית.

שיווק חוויה מהותו באותנטיות של המוצר, השירות או המותג הנמכר לצרכנים.  לפי דבריו של ג’וזף פיין, למעשה האותנטיות הפכה לרגישות הצרכנית החדשה.

בעבר מנהלי הארגונים היו טרודים באספקת המצרכים והצרכן היה טרוד בזמינותם, כיום מנהלי המותגים עסוקים בחידוד המסרים השיווקיים, והצרכנים מחפשים אותנטיות בחוויה, תחושה של שייכות, אכפתיות ורגישות.

 

סמכות עסקית

רגישות צרכנית

מצרכים

אספקה

זמינות

מוצרים

שליטה ובקרה

עלויות

שירותים

שיפור מתמיד

איכות

חוויה

הבהרה, חידוד המסרים

אותנטיות

 איך משמרים את האותנטיות בשיווק? ג’וזף פייק מחדד את החשיבות בלהיות אותנטיים לעומת להגיד שאנחנו אותנטיים. קל יותר להיות אותנטי כשלא מציגים זאת, אבל אם אנחנו טוענים לאותנטיות, כדאי מאוד לעמוד מאחורי אמירה שכזו.

ישנם שני ממדים לשדר אותנטיות:  הממד הראשון הוא להיות ישר עם עצמך, הממד השני הוא להיות מי שאתה אומר שהנך.  כל עוד יש הלימה בין האופן שאנחנו מציגים את העסק ברמת המסרים השיווקיים (הגלויים והנסתרים), לבין האופן בו אנחנו מקיימים את ההבטחה הלכה למעשה, כך ניתפס כאותנטיים ונחזק את הקשר החווייתי עם הלקוח.

ככל שהתחרות במחיר אגרסיבית יותר, ככל שהשונות בין המוצרים הולכת ומטשטשת, יש מקום להגדיל את השונות האישית, שאותה נוכל לספק ללקוחות שלנו באמצעות חוויה רגשית ייחודית, המתאימה לנו.  האותנטיות תישמר לאורך זמן רק אם תהיה אמיתית, לא מזויפת, כזו שבאה ממקום עמוק של ערכים ותבונה.

להרצאה המלאה של Joseph Pine ב TED

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.