Multi-Ethnc Group of People in a Meeting and Success Concepts

מתכננים, מודדים ומצליחים – תכנית שיווק חיונית להצלחה העסקית

לפני שיושבים לתכנן את פעילות השיווק לשנת 2015, חייבים לבחון את ההצלחה שלנו ב 2014 ולערוך התאמות במידת הצורך.

אין זמן מתאים יותר מתקופת החגים לתכנן את השנה הקרובה.

מאחורינו כמעט ¾ שנה ולפנינו עוד רבעון אחד לסיים אותה בהצלחה.  ההסתכלות אחורה ל 3 רבעונים של פעילות, מאפשרת לנו להבין טוב יותר מה מבין פעולות השיווק מסייעות לנו להצליח בעסק, וגם, מה הן פעולות השיווק העקרות, אלו שאנחנו משקיעים זמן ומאמץ ולא יוצא מהן כלום.

לכן, חשוב מאוד לפני שניגשים לתכנית השיווק לשנה הבאה, לנסות ולתקן את הדרוש תיקון כבר ברבעון האחרון של שנה זו.

כל תכנית בסיס לשינויים, ולכן, חשוב מאוד לסרוק את התכנית השנתית שגיבשתם בראשית 2014 ולבחון מה השגתם, מה דחיתם ומה ניתן לעשות עד לסוף השנה.  הרבעון האחרון שנותר הוא זמן נהדר ליישר קו, לייצר פעילות שתכניס עבודה לעסק.  היתרון העצום של רבעון זה עבורנו, העסקים הישראליים, שהוא כמעט בלי חגים (כמעט, כי סוכות יסתיים במחצית אוקטובר…).

תכנית שיווק טובה כוללת לוח פעילות הנפרס על 12 חודשים.  התכנית צריכה להיות מצד אחד ברורה וברת ביצוע ומצד שני גמישה לשינויים.  תכנית שיווק אפקטיבית הי זו המותאמת ליכולת העסק ו/או הארגון לפעול.  אין טעם בתכנית שיווק גרנדיוזית, אם אין מי שיוציא את הפעילויות מהכוח לפועל.

 

איך בוחנים את ההצלחה של תכנית שיווק? 

לומדים מה הקשר בין הצבת יעדים להצלחה עסקית

חזרו ללוח התכנון השנתי שלכם לשנת 2014, השוו בין הצבת היעדים העסקיים ופעולות השיווק.  הסתכלו היטב מה מבין הפעולות שתכננתם, אכן הוצאתם לפועל. ולמדו מה הניבה לכם כל פעילות שיווקית.  האם קרבה אתכם להשגת היעד, אם כן, באיזו מידה?

מה האנרגיה שנדרשה מכם להשגת היעד?  האם לצורך השגת היעד העסקי נדרשתם להשקיע מעבר למה שתכננתם מראש?  יש לבחון הן את ההשקעה הכספית, אך גם את השקעת הזמן.

לדוגמא: אם הצבתם יעד של הגדלת קהל הלקוחות בעסק ב 10%, מה הפעילות שעשיתם שהביאה הכי הרבה לקוחות?  בחנו הן את הפעילות שלכם ברשת ומחוצה לה.  באתר, ברשתות החברתיות, במעגלי העסקים ופגישות אישיות.

לומדים מהן פעולות השיווק האפקטיביות עבורכם ומהן הפעולות הדורשות תיקון

בוחנים את הפעולות שביצעתם לאורך השנה ומנסים להבין מה הניב הכי הרבה הכנסה בעסק.

איך עושים זאת, על ידי בדיקה פשוטה, למשל, אם ניסיתם להשיק פעילות,  סדנא או קורס, והחלטתם לפרסם ברשת חברתית, האם הפרסום הביא לקוחות לסדנא?  אם כן, המסקנה היא שהפעילות אפקטיבית.  אם לא, השאלה היא האם הפעילות בוצעה באופן מיטבי לכל האורך – האם דף הנחיתה אליו הגיעו הגולשים לאחר הקלקה על המודעה, אכן התאים לגולשים המתעניינים?

אם כן – תלמדו מה היה טוב בדף הנחיתה ותחזרו על כך בפעמים הבאות.

אם לא – תלמדו מהטעויות, בחנו היטב את התכנים, את הטיפול בתועלות הלקוח, בהתנגדויות הלקוח וכדומה, כדי לשפר בפעם הבאה ובעיקר, כדי לא למחזר כשלון.

מבינים מה הפעולות שמניבות הכי הרבה תפוקה בהכי פחות מאמץ ומיישמים אותן שוב

זה חשוב מאוד להבין מה האפקטיביות של כל אחת מפעולות השיווק, אך חשוב לא פחות להבין מה הפעולות שמביאות לנו הכי הרבה תועלת בהכי פחות מאמץ (כסף וזמן).  בחנו כל אחת מפעולות השיווק האפקטיביות ושאלו את עצמכם על אילו פעולות תוכלו לחזור בשנית, בפחות זמן ובפחות כסף מהפעם הראשונה.  המטרה היא להקטין את עקומת הלמידה שלכם בכל הקשור לפעולות השיווק.

תמיד יהיו פעולות שיווק מסוימות שתחליטו להוציא למיקור חוץ.  אך בוודאי ישנן פעולות שתוכלו לחזור עליהן בקלות, ואולי אפילו כדאי לחשוב על חלקן כבר ברבעון האחרון.  אם הן קלות ליישום ותואמות את תכנית העבודה שלכם עד לסוף השנה, ייתכן וכדאי להחליף חלק מהפעולות המתוכננות, בפעילות שיווק שהצלחתה ידועה לכם.

 

תכנית שיווק חשובה מאוד בתחילת שנה, אך אין לה ערך אם לא בוחנים אותה לאורך השנה.

חשוב מאוד לבחון אותה בסוף כל חודש, בסוף כל רבעון, ללמוד מההצלחות ולשכפל אותן.

בקרוב סדנא נוספת בגיבוש תכנית שיווק שנתית לעסקים – כל הפרטים בלחיצה על הקישור הזה.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.