אסטרטגיית הקמת אתר חדש

אתר חדש – מאיפה מתחילים?

החלטת להקים אתר חדש, אין לך מושג מאיפה מתחילים?  החלטת שהגיע הזמן להקים אתר חדש, או לשדרג את הישן, ואני לא נכנסת לסיבות שהביאו אותך להחלטה זו, אלא רק מברכת אותך על החלטת, כי באמת הגיע הזמן.

השבוע התקשרה אלי אביבה, אנחנו לא מכירות, אבל היא צפתה ביוטיוב בהרצאה שנתתי במסגרת כנס וורדפרס, ובהרצאה הסברתי איך אני בוחרת תבנית פרמיום לאתר חדש.

לאור השאלות הרבות של אביבה, החלטתי להעלות פוסט קצר ולנסות לעשות קצת סדר בבלגן.

כדי שהאתר ישרת את העסק שלך בדרך הטובה ביותר, עליך לענות על מספר שאלות, עוד לפני שמתחילים בסקר שוק באיתור ספק להקמת האתר.

  1. מי הם הלקוחות שלך? ברור לי שידוע לך מי הלקוחות בעסק, אבל כאן מתחדדת השאלה – מי הם הלקוחות שייכנסו לאתר שלך? מי הלקוחות שברצונך להביא לאתר שלך?
  2. מה יעשו המבקרים באתר? מה ברצונך שיקרה כשנכנסים לאתר? האם בכוונתך שיעודכנו במידע חדש אודות המוצרים והשירותים שלך, האם בכוונתך שיוכלו לרכוש את המוצרים והשירותים? האם בכוונתך שיוכלו לדבר ביניהם? עליך לברר עם עצמך, מה תרצה שיקרה כשנכנסים לאתר שלך.  מה התהליך שהמבקר צריך לעבור, האם עליו לקנות דבר מה, להירשם באתר וכדומה.  כל פעילות שתרצה שתקרה בעת ביקור באתר, עליך לקבוע אותה לעצמך כבר בשלב זה.
  3. מה תרצה להשיג מהאתר? או במילים אחרות, מה האתר צריך לעשות בשבילך?  האם המטרה בהקמת האתר היא להגדיל נוכחות? להגדיל מכירות? לחזק את המותג? לתת פייט למתחרים? חשוב מאוד לדעת מה אנחנו רוצים להשיג מהאתר, כדי לוודא שאנחנו חותרים להשגת היעד.
  4. ועכשיו לתכנון הפונקציונאלי – איזה פעולות צריך שיקרו באתר, האם האתר יכיל ממשק לחנות, כמה כותבים יכתבו תוכן לבלוג, האם צריך מערכת מיוחדת כגון מערכת ניהול לקוחות, מערכת הזמנות, ממשק לרשתות חברתיות ועוד. בשלב זה עליך לחשוב כמה שיותר רחב, על כל המרכיבים והפעילויות שהאתר צריך להכיל.
  5. מיצוב ומראה האתר – מי שמכיר אותי, יודע שאני מתעקשת על הפונקציונאליות עוד הרבה לפני העיצוב, אך העיצוב ומראה האתר חשוב לא פחות. זה הזמן להחליט מה האתר צריך לשדר.  האם הוא ישדר עוצמה, יוקרה, עממיות, נוחות, ידידותי למשתמש ועוד כהנה שאלות.  לפני שפונים לעיצוב גרפי של האתר, עליך להחליט מהם הערכים עליהם יישען העיצוב.  ולא לשכוח כמובן שהאתר הוא חלק ממכלול מרכיבים בתקשורת השיווקית, ועל כן חייב להיות בהלימה אחת עם כללי המותג של העסק שלך.
  6. כתיבת התכנים לאתר – החלט מהם 5 עמודי התוכן המרכזיים באתר ו – 3 נושאים מרכזיים לבלוג (לכל הפחות). ממליצה להתנסות בכתיבה, גם אם בוחרים להיעזר באנשי מקצוע לכתיבה שיווקית של האתר, כדאי שהם יתבססו על טיוטה שלך.
  7. ניהול האתר – אמנם שלב זה מגיע לאחר שהאתר כבר עולה לאוויר, אך חשוב להבין שמי שהולך לנהל את האתר הוא לא אחר מאשר את/ה. לכן, חשוב לתכנן היטב את הדינמיות העתידית של האתר, מהם התכנים שהאתר יעסוק בהם בעתיד, איך להעשיר את האתר במידע ותוכן דינמי.  ומעל הכל – להיעזר במערכת ניהול תוכן קלה לתפעול.

עכשיו, אחרי שהבנת איך מגבשים אסטרטגייה להקמת אתר, יש לך 3 דברים חשובים, שבלעדיהם קשה להתחיל:

  1. בחירת דומיין (שם מתחם) – איך ייקרא האתר שלך. בהתאם לקהל היעד שעתיד לבקר באתר ולמיקומו בעולם, כך תתקבל ההחלטה אם הסיומת תהיה com  או il (לעיתים גם בהתאם לזמינות).
  2. איתור ספק להקמת האתר – המלצה שלי (לא אובייקטיבית לחלוטין), לפנות לאנשי מקצוע שיקימו עבורך את האתר, יש לך מספיק עבודה לנהל את העסק, לכן, כדאי לתת למומחים לעבוד בשבילך, כך גם ניתן ליהנות מתוצאות טובות ומהירות.
  3. אחסון האתר – האם לאחסן את האתר אצל הספק שהקים לך את האתר, או לאחסן אותו באחסון פרטי – השאלה שעליך לשאול, מה תקבל אם תאחסן אצל מקים האתר. אני לדוגמא, מספקת עדכונים לוורדפרס ולתוספים, לצד גיבוי יומי ושבועי.  אמנם הלקוח על פי רוב כלל לא מרגיש, כי הכל נעשה מאחורי הקלעים, אך כששירות כזה אינו קיים ונתקלים בתקלה כלשהי, אזי מרגישים…  אם יש בכוונתך להקים אתר גדול מאוד, או מספר רב של אתרים, ממליצה בחום לאחסן אצל שוקי וקנין מאחסון לינוקס (המלצה זו אינה קישור שותפים, אלא המלצה כנה ואמתית, אני מאחסנת את כל האתרים שלי אצל שוקי.)

מקווה שהצלחתי לעשות קצת סדר, מאחלת לך הצלחה בהקמת אתר חדש או בשדרוג האתר הקיים.  הסיבה שאני מתייחסת לשני המקרים כאחד, כי כשמחליטים לשדרג את האתר החדש, שווה לשאול את עצמנו את כל 7 השאלות שלעיל.  יש סיכוי רב שהשוק השתנה, שהדברים מעט אחרים מהפעם הקודמת שהקמתם את האתר, זה זמן טוב לעשות ריסטרט.

אשמח לענות על שאלות נוספות הנוגעות להקמת אתר חדש או לשדרוג אתר קיים, וכמובן שאשמח לתת שירות ולהקים עבורך את האתר הבא שלך.

ואם לדעתך הפוסט הזה יכול לסייע לאחרים, מה דעתך לשתף אותו, בעזרת אחד מכפתורי השיתוף כאן למטה.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.