מי הלקוח האידאלי שלי

מיהו הלקוח האידאלי לאתר שלנו?

מי הלקוח האידאלי שלילכל עסק ישנו מגוון רחב של לקוחות, אך כשמדובר בגולשים שמגיעים לאתר, חשוב מאוד להיות ממוקדים בגולשים שיהפכו ללקוחות.  היות והאתר אינו רק חלון הראווה של העסק, אלא ממש דלת הכניסה, עלינו להנגיש את האתר לגולשים המתאימים.  המשימה הראשונה שלנו היא לוודא הגולש מבין במהרה לאן הוא הגיע ומה יוצא לו מזה.

לכן עלינו להגדיר מיהו הלקוח האידאלי – הלקוח האידאלי נמצא בתוך פלח השוק אליו אתה מכוון בעסק.  אבל אנחנו לא מסתפקים בהגדרת קהל המטרה, אלא, מנסים לנבא התנהגות של הגולש אצלנו באתר, מבוסס על מידע קיים על התנהגות פלח השוק שאליו אנחנו מכוונים. מידע מתוך מחקרי שוק ומאמרים ביחד עם מידע קיים באינטרנט.

לכל עסק סביר שיהיו מספר קבוצות של לקוחות אידאליים.  בשלב זה אנחנו נדרשים למפות את סוגי הלקוחות השונים, ולהבין מהם מאפייני ההתנהגות שלהם.  מיהו הלקוח  שיקבל החלטה מתוך שיקולים כספיים, מי יקבל החלטה מתוך שיקולי סטטוס וכדומה.  מה מניע את הלקוחות לפעולה כסו או אחרת.

נתוני הלקוח האידיאלי מבוססים על נתונים אמיתיים, נתונים דמוגרפיים של לקוחות והתנהגותם באינטרנט, יחד עם ספקולציות מושכלות על ההיסטוריה האישית שלהם, מה מניע אותם וממה הם חוששים.

איפה נמצא את הנתונים? במחקרי שוק, סקרי דעת קהל ובשאלונים שנפיץ בין הלקוחות הקיימים, אם באופן ישיר ואם באמצעות רשתות חברתיות.

בהגדרת הלקוח האידיאלי נתייחס למאפיינים שונים, אבל לפני הכל ניתן לו/לה שם!

כך תסכם מיהו הלקוח האידיאלי:

שם הלקוח האידיאלי

מטרות – להגדיר מה הלקוח רוצה להשיג בעצם כניסתו לאתר שלנו.  להגדיר מטרות ראשיות ומטרות משניות.

אתגרים – מה עומד בפני הלקוח האידיאלי באתר שלנו, מה מהווה עבורו אתגר ראשי ואתגר משני.

איך אנחנו מסייעים ללקוח – מה הדרך בה אנחנו פותרים ללקוח את הבעיות, מסייעים לו להתגבר על אתגרים ולהשיג את המטרות שלשמן נכנס לאתר שלנו.

ציטוטים אמיתיים – כדאי בשלב זה לכלול ציטוטים אמיתיים שעלו בשאלונים ו/או בדרך זו או אחרת, בה שאלת את הלקוחות שלך מה הם רוצים מהאתר שלך ומהעסק.  ציטוטים כמו “למצוא את המוצרים בקלות, ב 2 קליקים” או “מגוון גדול של מוצרים” וכדומה, יכולים לסייע לך ולעובדים שלך בעת הקמת האתר ובחירת הפריטים שיוצגו בו.  בין אם מדובר במוצרים או בסוגי שירותים.

התנגדויות צפויות – זהה את ההתנגדויות הנפוצות ביותר שהלקוח האידיאלי עשוי להעלות במהלך תהליך המכירה.  חשוב להבין מה ההתנגדויות הצפויות, כדי לתת להן מענה, עוד בטרם הועלו.  כשלקוח נמצא באתר שלך, והאינטראקציה היא בינו לבין מסך המחשב, אנחנו לא נמצאים כדי לתת קונטרה, כדי להגיב ולהפריך חששות, לכן חשוב מאוד להבין את ההתנגדויות מבעוד מועד ולתת להן מענה הולם באתר.

מסרים שיווקיים – חשבו היטב על ניסוח המסרים השיווקיים, באופן שבו הלקוח האידיאלי מצפה לראותם.  אם האתר שלנו פונה לבני העשרה, צריך להיות מסוגלים לדבר בשפתם, אין הכוונה רק למילים, אלא לשילוב של תמונות וגרפיקה מתאימה.  זכרו, המסר השיווקי עובר באופן כולל, גם המילים הכתובות וגם הקצב של המעבר בין העמודים, הכל משפיע על המסר השיווקי בסופו של דבר.  לכן, ככל שנכיר מקרוב את הלקוח שעומד לפנינו (באתר שלנו), כך ניטיב להעביר מסר ממוקד ויעיל.

נאום המעלית – הסוד הוא בפשטות.  הקפידו על מסר בהיר ונהיר, מסר קצר וממוקד, שהגולש יכול לקרוא משפט קצר אחד ולהבין מה אנחנו רוצים ממנו. מסר קצר וענייניי המספק את הפתרון שבשבילו נכנס לאתר.

[פוסט זה הנו פרק מתוך “המדריך לחידוש ושדרוג אתר ב 7 שלבים“]

1 תגובה

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.