לדבר עם הלקוח ולא לדבר אל הלקוח

רוצים שהלקוח האידיאלי יקשיב? תפסיקו לדבר אליו ותתחילו לדבר איתו


לדבר עם הלקוח ולא לדבר אל הלקוחבגיבוש אסטרטגיית לקוח, ישנם 3 שלבים: שלב ראשון להבין מיהו הלקוח האידיאלי עבור העסק / הארגון שלנו. שלב שני להבין איפה הוא נמצא ושלב שלישי להגדיר באיזו מדיה ניתן ליצור איתו קשר.  וכל זה על מנת להיות שם בשבילו, במקום ובזמן שנוח לו, כך נגדיל את הסיכוי שיקשיב לנו.  אבל, האם זה מספיק? האם בעצם העובדה הפשוטה שנמקם מודעת פרסום בדיוק במקום ובזמן הנכון, האם זה לבד יגרום לו להקשיב ולהגיב?

לאחר שהגדרתם מיהו הלקוח האידיאלי עבור הארגון שלכם, זה הזמן ללמוד עליו כמה שיותר. 

כדי לדעת באמת מי הלקוח האידיאלי, עלינו לשאול שאלות.  היות ויש מידע רב אודות לקוחותינו, שאינו זמין לנו באופן ישיר.  כדאי לשאול לקוחות קיימים, מכרים שיכולים בקלות להיות לקוחות של העסק וכיו”ב. 

מה שואלים? כל מה שעשוי לסייע לנו להבין אותם טוב יותר, החל משאלות פשוטות על אורח חייהם, כגון בני כמה הם, מה מצבם המשפחתי, השכלה, עבודה וכיו”ב.  נמשיך בשאלות רכות יותר, אך חשובות לא פחות, כגון מה מטריד אותם, מה משמח אותם, מה מעסיק אותם בימים אלו, איך הם מבלים בשעות הפנאי,  בעת ההקשבה שלנו לתשובותיהם, עלינו להפנות תשומת לב למילים שהם משתמשים כדי לתאר את הבעיות שאיתן הם מתמודדים.

כל עסק צריך לאפיין את השאלות המתאימות לקהל לקוחותיו, כדי להכיר אותם טוב יותר.  ככל שנכיר את הלקוחות הקיימים, כך נדע איך נוכל להביא אלינו לקוחות חדשים.
פרופיל הלקוח האידיאלי – אחרי שהצלחנו לקבל תשובות על השאלות, עכשיו החלק המעניין והמהנה: צרו פרופיל לקוח.  תנו לו שם, דמות, מאפייני התנהגות ואופי וכך, בכל פעם שתחליטו לפנות אליו בפנייה שיווקית, תחשבו היטב מי הוא אותו לקוח שעומד לפניכם. עכשיו, במקום לדבר אליו, תתחילו לדבר איתו.

לדוגמא – אם אני בעלת חנות ליצירת תכשיטים מחרוזים, הלקוחה האידיאלית שלי היא אישה שיש לה זמן פנוי, מאוד אוהבת עבודות יד, נהנית להשקיע בעצמה, צבעונית, אוהבת לקבל מילה טובה על היצירות שלה, נהנית להיות בחברת בנות גילה.  כל מה שנשאר הוא לתת לה שם, לצייר את דמותה, לתלות על הלוח ליד המחשב, ובכל פעם שאתיישב לכתוב מידע שיווקי כלשהו, אסתכל עליה, אחשוב עליה ואדבר איתה (באופן ווירטואלי, כמובן).  כך אצליח לעבור ממצב של דיבור אל לקוחות אנונימיים לדיבור עם הלקוחות הממשיים שלי.

מותגים מוצלחים, מדברים ישירות עם הלקוחות שלהם, מגיעים אל הלב של הלקוח וכך בסופו של תהליך, מניעים אותו לפעולה הרצויה.  דברו אל הלב והרגש של הלקוחות שלכם, תנו להם להרגיש שאכפת לכם, שאתם מקשיבים באמת לצרכים האמיתיים שלהם, שאתם מבינים מה כואב להם ומה משמח אותם ונותנים מענה מדויק (עד כמה שניתן) לצורך אמיתי.  בניגוד למתחרים שלכם שמחפשים את הכאב כדי ללחוץ, תנו ללקוחות שלכם הרגשה שאתם מבינים את הכאב כדי לתת פתרון.  היו קשובים ותיהנו מהדדיות.

3 תגובות
  1. טובה יוסף
    טובה יוסף says:

    כתבה מאד מעניינת. חשוב להכיר את הלקוח שלנו כדי לדעת מה להתאים לו. ברשותך אעביר את הכתבה לכל החברים שלי

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.