האם האתר שלך נגיש

האם האתר שלך נגיש? למה חשוב להנגיש את אתרי האינטרנט, מעבר לכתוב בחוק

האם האתר שלך נגישב 25 באפריל 2013 נכנסו לתוקף תקנות הנגישות לאתרים.  המטרה היא להנגיש את אתרי האינטרנט הפונים לקהל הרחב והנותנים שירות ומידע לציבור, גם לבעלי מוגבלויות קריאה ושמיעה.

כשאני מגיעה למקום ציבורי ונתקלת בנגישות מוגבלת לאנשים מוגבלי תנועה (מדרגות במקום שיפוע וכדומה), אני מתוסכלת, נשארת עם הכעס בבטן ולא באמת יכולה לשנות את המציאות.  אולם, כשמדובר באתר אינטרנט המציאות שונה לגמרי, כל כך פשוט להנגיש את האתר שלנו גם לאנשים שראייתם או שמיעתם מוגבלת, כמה תיקונים / תוספות קטנות שנעשה באתר שלנו, יאפשר גם להם ליהנות מהתוכן. 

מי הם האנשים שייהנו מהנגשת האתר שלנו?

  • עיוורים ולקויי ראיה המשתמשים בתוכנות לקריאת מסך.
  • אנשים עם מוגבלויות מוטוריות בידיים המקשות על תפעול העכבר.
  • אנשים עם לקות שמיעה הזקוקים לכתוביות בסרטוני ווידאו.

מה צריך לעשות כדי להפוך אתר רגיל לאתר נגיש:

  1. ראשית, להחליט שאתם בוחרים להנגיש את האתר.
  2. אם מדובר בהקמת אתר חדש, מומלץ לפנות לאנשי המקצוע שמכירים את תחום הנגשת האתרים, ולוודא שבהסכם העבודה עם מקים האתר, המעצב הגרפי וכותב התוכן, ישנה התייחסות לנושא הנגשת האתר.
  3. אם מדובר באתר קיים, מומלץ לעשות בדיקה מוקדמת לאתר ולהחליט על שלבי ההנגשה.  לדוגמא, לבחור את העמודים על פי רמת חשיבותם ומספר הכניסות אליהם.  לבדוק אם ניתן לעשות זאת באופן עצמאי, אם מדובר באתר מורכב, או באתר עם תוכן רב, כדאי לשקול אפשרות לפנות לאנשי מקצוע.

 מהו אתר נגיש

  • תוכן התומך בקריאת מסך – חשוב להכניס טקסט מאחורי התמונה (alt text), אם קודם לכן עשינו זאת בשביל גוגל, עכשיו תעשו את זה בשביל העיוורים.
  • הפעלת האתר על ידי לחיצה על מקש ה TAB  והחצים, ללא צורך במעבר בשימוש בעכבר.
  • שימוש בכותרות ראשיות ומשניות, כדי להקל על התמצאות המשתמשים בקוראי מסכים.
  • כותרות וכתוביות בסרטוני ווידאו, לטובת הלוקים בשמיעתם.

מידע מלא ונרחב למפתחים, למעצבים ולכותבי תוכן נמצא באתר איגוד האינטרנט הישראלי.  מומלץ ללמוד את הנושא וליישמו באתרים.

גוגל משנים תדירות את כללי המשחק, מתוך רצון לספק לנו, המחפשים, את המידע המדויק ביותר, אותו אנחנו מחפשים.  הנגשת אתר היא דרך נוספת להעמיק את התאמת התוכן של האתר שלנו, לגולשים ולמבקרים בו.  תמשיכו לכתוב תוכן רלבנטי לקוראים שלכם, תמשיכו לעדכן את המוצרים והשירותים החדשים של העסק שלכם, לספר מה חדש בארגון, ואל תשכחו גם את אלו שקצת קשה להם.  בואו ניתן להם להרגיש שהם חלק מהקהל שלנו, שהם לא צריכים מישהו שיקרא עבורם, או יקליק עבורם על המקשים, או ידובב להם בגוף הסרט.

אני החלטתי, בתקופה הקרובה אקדיש זמן להנגשת האתר.  לא קל… הרבה מאוד תוכן הועלה לאתר האינטרנט שלי בשלוש שנות חייו, אך זו משימה חשובה ואני מתחילה אותה כבר היום.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.