מלחמת גוגל בפייסבוק – האם זה באמת חשוב?


שנת 2010 מאחורינו במספר ימים בלבד וכבר יש סיכומים מעניינים…

הנתונים מראים כי על פי מדד הפופולריות בקרב המשתמשים האמריקאים, פייסבוק עברה את גוגל עם ציון 8.9% מכלל תעבורת האינטרנט בארה”ב לעומת 7.2% לגוגל.

 מה המשמעות של נתון כזה? האם מהיום כולנו צריכים לעבור ולהשקיע את מירב המאמצים השיווקיים שלנו בפייסבוק? האם זהו סיומו של עידן מנועי החיפוש?

 החשיבות מקורה בהבנה את התנודות בין הפלטפורמות השונות, כמשווקים ברשת חשוב שנבין את התנהגות הגולשים, המהווים למעשה לקוחות פוטנציאליים. החשיבות הגבוהה היא להבין מהיכן מגיעה התנועה לאתר שלנו, למקום בו אנו מציגים את הסחורה שברשותנו, לממד בו אנו מבצעים את המכירה.  החשיבות האמתית היא בהבנה את הצורך בשימוש במדיה החברתית כמנוע ליצירת תנועה לעסק שלך, בין אם העסק הוא ברשת או מוחשי.

 ההבדלים אמנם מראים גידול במספר המשתמשים בפייסבוק לעומת גוגל, וכך גם מראים הניתוחים על הזמן הממוצע שמשקיע הגולש בכל אחת מהפלטפורמות, אך אין להסיק מסקנות מהירות ולוותר על מנועי החיפוש.

 הדבר החשוב אולי מכל בבואנו לקדם את העסק ברשת, באמצעות פרסום ממומן, הוא היכולת שלנו להתמקד בקהל היעד שלנו, גוגל מאפשר לנו לעשות זאת באמצעות חשיפת פרסומות רלבנטיות לתוכן החיפוש שלנו, המשמעות היא שאנחנו אקטיביים בעת החיפוש, ומכאן גם שאנחנו יותר קשובים לפרסומות שמסביב.  בעוד פייסבוק מפרסם לפי תחומי העניין ובהתאם לדיונים ב’קיר’ של הגולש, כך שאם אנחנו יודעים למקד את הפרסום שלנו באופן מטבי לקהל היעד שלנו, הסיכוי הוא שנגיע באמת לקהל רלבנטי.

 כמו בכל קמפיין פרסומי, בין אם הוא בגוגל, בפייסבוק או במדיה אחרת, חשוב להיות רלבנטיים לקהל המטרה, גם במועד הפרסום וגם בתכנים.  כמו שלא נפרסם שירות פיננסי במהלך צפייה במשחק כדורגל, כאשר כל עיני הצופים לעבר המגרש, אלא נבחר במדיה כזו לפרסום משקאות קלים או מותג מזון, כך כאשר נבחר לפרסם בפייסבוק, נתאים את מילות המפתח לתחומים הממוקדים ביותר בהם מתעניין קהל המטרה שלנו.

פייסבוק מהווה עבור רבים כרשת חברתית, כמקום מפגש עם חברים ומשפחה, ואל לנו לשכוח נושא זה.  רבים העוסקים בפייסבוק נמצאים במדיה מתוך רציונל עסקי, אך חשוב להבין באיזה מצב רגשי נמצאים הגולשים ומתי.  ככל שנדע לאפיין את התנהגות הגלישה של לקוחותינו ונתאים להם את התוכן הרלבנטי עבורם, כך נגדיל את האפקטיביות של הפרסום ואת התפוקה בעסק שלנו.

ולשאלה – גוגל מול פייסבוק, מי מהם ינצח?  כפי הנראה נמשיך לראות את שני הענקים ממשיכים למשוך את תשומת לב הגולשים עוד הרבה זמן.  מרבית הגולשים עדיין לא מוותרים על גוגל כשמדובר בחיפוש של מוצר / שירות / מקום / פיסת מידע, ואילו הם משתמשים באפשרויות החיפוש בפייסבוק כאשר הם מחפשים אנשים. 

אנחנו נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות והשינויים בגוגל ובפייסבוק, מתוך הבנה כי 2011 צופנת לנו עוד הפתעות רבות בשני היישומים.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.