online courses the new method

קורסים אינטרנטיים – הצעקה האחרונה

קורסים אינטרנטיים צצים סביבנו כפטריות לאחר הגשם. קורסים במגוון נושאים ותחומים, נגישים לכל, מאפשרים לכל אדם ללמוד מתי שהוא רוצה. במאמר זה אתייחס לשימוש הגובר והולך בקורסים מקוונים בארץ ובעולם, אסביר למה כדאי לפתח קורס אינטרנטי ואגע בשני היבטים חשובים ליצירת קורס אינטרנטי איכותי.

מה קורה בתחום הקורסים האינטרנטיים בעולם?

בכל רחבי העולם, קורסים וירטואליים תפסו תאוצה מסחררת. רוב האוניברסיטאיות הגדולות בעולם מציעות כיום את הקורסים הטובים ביותר שלהם באינטרנט בחינם. קורסים אלה, שנקראים MOOCS (Massive Open Online Courses) יצרו מהפכה באפשרויות ללמידה, שפעם לא יכולנו לדמיין. מיליוני אנשים שאינם רוצים או יכולים ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה, במקומות שונים ואפילו אזוטריים,  לומדים היום מהבית. כדי לשפר את הנגישות להשכלה גבוהה ואיכותית לכל אדם, בכל מקום, נוצרו בעולם פלטפורמות איכותיות שונות ללמידה אונליין, כדוגמת Edx, Coursera, ו- Udacity.

גם חברות וארגונים מבינים יותר ויותר את היתרונות שביצירת קורסים וירטואליים. הגמישות, האפשרות ללמוד בזמן המתאים אפילו מהבית, המודולריות, האפשרות לחזור על החומר כמה פעמים שרוצים – כל אלה הפכו את הלמידה המקוונת למושכת יותר בעיניי רבים. לבעלי עסקים בעולם ברור שיצירת קורס אינטרנטי עונה על צרכים חשובים, כמו חדשנות והגדלת רווחים, ואפשר למצוא המון קורסים בנושאים ספציפיים מעולם העסקים ברחבי הרשת.

ומה היקף הלמידה האינטרנטית בארץ?

תחום הלמידה המקוונת הולך ומתפתח גם בארץ. אמנם, יחסית למה שקורה בעולם אנחנו עוד מדשדשים מאחור. אבל בהחלט מורגשת התעוררות בתחום, במגוון סקטורים, וזה מגיע מלמעלה, ממקבלי ההחלטות.

באמצע מרץ התקיים כנס מרשים של תכנית “ישראל  דיגיטלית”, תכנית ממשלתית ששמה לה למטרה לצמצם פערים ולקדם את הלמידה המקוונת בישראל. בכנס הושקה פלטפורמת Edx ישראל, שעל פי התכנית, תכלול שלל קורסים אינטרנטיים והכשרות מקוונות במגוון רחב של נושאים ולמגוון קהלים בארץ, בכל המגזרים ובכל חתכי האוכלוסייה.

לא פלא שבשנים האחרונות חלה צמיחה גם בפיתוח קורסים אינטרנטיים על ידי בעלי עסקים קטנים ובינוניים (מילות החיפוש “קורס אינטרנטי” בגוגל יתנו לכם תמונת מצב). פיתוח קורס אינטרנטי לעסק יכול להגדיל באופן משמעותי את מעגל הלקוחות של העסק ולייצר הכנסה משמעותית.

למה כדאי לפתח קורס אינטרנטי?

לאור תכנית “ישראל דיגיטלית” הקורמת עור וגידים, דומה שבקרוב פיתוח קורס אינטרנטי יהפוך ממש ל”צו השעה”…

כשבאים לפתח קורס אינטרנטי השאלה הראשונה והחשובה ביותר היא “לשם מה”. חשוב לזכור שקורס אינטרנטי נועד ללמד אנשים. אם יש לכם תוכן שתרצו ללמד, ובמיוחד תוכן שייתן ערך מוסף בפורמט מקוון, כדאי לפתח קורס אינטרנטי.

לפיתוח קורס אינטרנטי כמה יתרונות:

  • מסייע למצב את העסק גבוה
  • אין הגבלה על כמות משתתפים
  • מאפשר לשווק לקהל רחב בארץ ובעולם
  • מאפשר לשנות חלקים ולבנות בהמשך מוצרים דיגיטליים נוספים
  • מגדיל הכנסות

מה חשוב לדעת כשמפתחים קורס וירטואלי?

כדי שהקורס יהיה אפקטיבי חשוב לבנות אותו נכון: להגדיר מטרות ברורות, לאפיין את קהל היעד, ליצור מבנה קוהרנטי ולשלב אינטראקציה. חשוב ביותר שהמשתתף לא יהיה צופה פסיבי, אלא משתתף פעיל.

הנה שני טיפים מהותיים, שממש כדאי להקפיד עליהם:

  • צרו יחידות לימוד קצרות – זה יגדיל את הסיכוי שאנשים ישתמשו ביחידות במלואן ואף יישמו בין היחידות.
  • שלבו משימות חווייתיות – זה יגביר מוטיבציה ויאפשר למשתמשים להוציא את הדברים אל הפועל.

כדי לעזור לכם להתקדם לעבר יצירת הקורס האינטרנטי שלכם, כתבתי מדריך מפורט לפיתוח קורס אינטרנטי. המדריך כולל מגוון טיפים, שנשענים על ניסיון של שנים בפיתוח למידה מקוונת, והוא פתוח לכל בחינם. בהצלחה!

עדי סימון ברעדי סימון בר

מנהלת פיתוח, אומנית בפיתוח תוכן ומומחית לשילוב טכנולוגיה בלמידה. מטפלת ב- NLP ודמיון מודרך, מלווה אנשים לשינוי וצמיחה.

לכאורה, מדובר בשני תחומים שאינם נושקים זה לזה. איך אפשר לחבר בין טיפול לפיתוח?
מתוך החקירה הפנימית, צמח במוחי הרעיון ליצור קונספט חדשני, שישלב בין שני תחומי העיסוק שאני כל כך אוהבת.

כך מימשתי את החלום שלי והקמתי את המרכז לפיתוח מודלים וכלים חווייתיים,
מרחב המאפשר לי סוף סוף להביא את כל היכולות שלי לידי ביטוי. עכשיו אני חולמת להתחבר לאנשים כמוני, עם חזון, אנשים שרוצים ליצור שינוי בעולם, מנהיגים, ולתת גם להם כלים כדי להפוך את החלום למציאות.

כדי לעזור לכם להתקדם לעבר יצירת הקורס האינטרנטי שלכם, כתבתי מדריך מפורט לפיתוח קורס אינטרנטי. המדריך כולל מגוון טיפים, שנשענים על ניסיון של שנים בפיתוח למידה מקוונת, והוא פתוח לכל בחינם. בהצלחה!

http://www.adisimonbar.com/  |   https://www.facebook.com/adisimonbar   |  adi@adisimonbar.com