5 תובנות לקידום פעילות שיווקית במדיה החברתית

הרבה אנשים יאמרו לנו מה נכון לעשות כדי לקדם את העסק במדיה החברתית. מתובלים בסיפורים אנקדוטיים של מסעות פרסום ויראלי עם דגש כבד יצירת רושם והצגת הטבות מיתוג. אין סוף לסיפורים של מסעות פרסום ומיתוג מוצלח באמצעות פלטפורמות הקהילה החברתית.  אמנם ישנם יתרונות משמעותיים במהלך של מיתוג, אך לא ניתן להמיר הצלחה זו לכסף מזומן באופן מיידי.

אחת הבעיות שנצפות בשימוש במדיה החברתית כפלטפורמה שיווקית, הינה כאשר אנחנו מתניעים פעילות, במטרה למשוך קהל לקוחות גדול ככל שניתן וזאת כמובן על מנת להפכו מלקוחות פוטנציאליים ללקוחות אמיתיים, מה שקורה ברוב המקרים הוא שהמצטרפים הראשונים הם דווקא המתחרים שלנו.  הטעות הנפוצה של מרבית המשתמשים היא שאנו מקשיבים אחד לשני וממחזרים טעויות אחד של השני.  ישנם כללי משחק שיעבדו עבור חלק מהעסקים ולא ישרתו אחרים.  הדבר החשוב הוא להבין מהם הכללים שיעבדו טוב עבור העסק שלי.  במאמר זה מוצגות 5 תובנות עיקריות, אודות הדברים החשובים באמת בשיווק במעגלי המדיה החברתית.

#1 הנעה לפעולה מגדילה את ההקלקות עד 60%!

אותן שיטות הנעה לפעולה העובדות בשיווק ישיר, מתאימות גם לשיווק במדיה החברתית.  ההבדל הוא בכלי השיווק ובערוצי השיווק, אולם קהל הלקוחות נשאר אותו הדבר.  בהיבט ההתנהגותי, אנחנו כצרכנים עדיין מונעים בעיקר על ידי רגשות, נחיצות במוצר ותחושת הדחיפות. הוספת ‘קריאה לפעולה’ באופן עקבי מגביר את תחושת הנאמנות והשיתוף ומגדיל את הסיכוי להקלקות עד 60%.  אולם, אם נעשה שימוש מופרז בקריאה לפעולה, ניצור למעשה את סיטואציית ה’זאב זאב’, ולכן חשוב מאוד להקפיד ולהשתמש בטכניקה זו בחוכמה.  שימרו אותם למסרים החשובים באמת.

#2 אפשר ללקוחותיך ליצור איתך קשר בדרך הנוחה והקלה עבורם

מהי שיטת התקשורת העדיפה בעיניך? האם ניתן להעביר את כל המסרים באותה המדיה? כפי שאנו בוחרים מתי לצייץ בטוויטר ב 140 תוויות, מתי להעלות סטטוס (פוסט) לפייסבוק ומתי לכתוב מאמר מלא בבלוג, כך גם הלקוחות שלנו מעדיפים ליצור איתנו קשר בערוצים שונים.  אפשרו ללקוחותיכם ליצור איתכם קשר באופן הנוח להם, לא כל לקוח רוצה להגיב בפורום או בתגובות בבלוג, שכולם חשופים לתוכן.  ספקו ערוצי תקשורת שונים המכסים את מירב האפשרויות, כך שלא תפספסו אף לקוח.  אל תשכחו את ערוצי התקשורת המסורתיים – טלפון, אימייל, דואר רגיל ופגישות אישיות…

#3 חברי הקהילה הטובים ביותר שלך נמצאים בתוך רשימת הלקוחות שלך

אם לעסק שלכם יש רשימת לקוחות, תתחילו את הפעילות בקהילה חברתית דרך הלקוחות הקיימים.  הכי קל להמיר לקוחות מרוצים לפעילים בקהילה חברתית.  כאשר מתחילים עם בסיס טוב, קל יותר להקים קהילה רבת עוצמה.

אולם, שימו לב, לא כל הלקוחות שלכם פעילים ברשתות חברתיות, לא לכל לקוח ערוץ שיווק זה מתאים וגם אלו הפעילים ברשתות חברתיות, לעיתים הם שם ממניעים אישיים ואינם רוצים מעורבות עסקית.  לכן, בתחילת הדרך הקפידו לבקש את רשותם להצטרפות, אחרי הכל לא נרצה לקוחות נוטשים.  אם לקוחותיכם אינם מעוניינים בשדרוג מעמדם לחברות בקהילה שלך, עליכם להתחיל לבנות קהילה מאפס.  הזמינו תחילה את חבריכם הטובים ביותר לקהילה, הם יסייעו לכם בהפצת הנוכחות וישמרו על הגב שלכם.

#4 שילוב המדיה החברתית עם ערוצי שיווק אחרים

השיווק במדיה החברתית אפקטיבי ביותר כאשר הוא משולב עם ערוצי שווקי אחרים.  זה פותח את הדלת לקשרים של אחד-על –אחד עם הלקוחות הקיימים והפוטנציאליים.  כאשר מזמינים אנשים ליצור קשר בערוץ המועדף עליהם, סבירות גבוהה שהם יצרו קשר ואף יגדילו את נתח הפעילות שלהם בעסק.  מחקרים מראים כי שילוב של ערוצי השיווק המסורתיים עם המדיה החברתית מגדיל בצורה משמעותית את נאמנות הלקוחות לאורך זמן.  וכשהם כבר פעילים – אל תשכחו לעודד אותם ולתגמל אותם, כי הם הלקוחות המועדפים שלכם.

 

#5 יש רק חוק אוניברסאלי אחד…
עשה את מה שטוב לכם, לעסק שלכם, לחברה שלכם.  הקשיבו להצלחות של אחרים, אך תהיו ביקורתיים.  מה שטוב לאחרים לא בהכרח טוב לכם ולהיפך.  נסו הכל, תעדו את ההצלחות כדי שתוכלו לחזור עליהן ולשפר אותן.

אל תתנו לאחרים להגדיר עבורכם את הכללים לשימוש במדיה החברתית.  הבעיה עם כללים המוגדרים מראש, היא שלעבוד על פיהם גורמים לכם להיות עוד אחד מני רבים, המטרה במדיה החברתית היא לבדל את העסק שלכם מהתחרות.  צאו מהכללים, שברו את המוסכמות, בלי לעבור על החוקים כמובן. מצאו את הדרך המתאימה והנוחה עבור העסק שלכם והמשיכו בה בעקביות.

=======================================

מקור: דברה אליס, מחברת הספר “מדיה חברתית למשווקים”,
פורסם ב MarketingProfs בספטמבר 2010

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.